Ludwikowice Kłodzkie - Gmina Nowa Ruda

Gmina Nowa Ruda scala ze sobą dwie piękne krainy – owiane tajemniczą aurą Góry Sowie i bogatą w zabytki Kotlinę Kłodzką. Transgraniczne położenie stwarza dodatkową możliwość poznania języka i kultury naszego czeskiego sąsiada.

Malownicze położenie gminy, wśród urokliwych górskich dolin i na zielonych zboczach najwyższych partii Gór Sowich, stwarza idealne warunki na rozkoszowanie się niezapomnianymi widokami. Daje wytchnienie mieszkańcom okolicznych miejscowości, a zarazem stanowi cel aktywnego wypoczynku. To miejsce inspirujące, pełne wyzwań i tajemnic.

Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska serdecznie zaprasza!

Gmina Nowa Ruda scala ze sobą dwie piękne krainy – owiane tajemniczą aurą Góry Sowie i bogatą w zabytki Kotlinę Kłodzką. Dodatkowo, transgraniczne usytuowanie stwarza możliwość poznania języka i kultury naszego czeskiego sąsiada.

Malownicze położenie gminy, wśród urokliwych górskich dolin i na zielonych zboczach najwyższych partii Gór Sowich, stwarza idealne warunki na rozkoszowanie się niezapomnianymi widokami. Daje wytchnienie mieszkańcom okolicznych miejscowości, a zarazem stanowi cel aktywnego wypoczynku. To miejsce inspirujące, pełne wyzwań i tajemnic.

Ludwikowice Kł., gdzie znajduje się start i meta Bike Maratonu oraz IV Półmaratonu Sowiogórskiego i II Dziesiątki Sowiogórskiej, to wieś najbardziej przesiąknięta historią zeszłego wieku. Okalające ją skały gnejsowe są najstarszymi w całej Europie. To w nich drążono podziemne korytarze tworzące podziemne miasto „Olbrzym” („Riese”). Podczas II wojny światowej w pobliskiej wsi Sokolec, w zboczach Góry Gontowa wydrążono kilka tajemniczych sztolni i hal. Odwiedzających magnetyzują także budowle naziemne, tj. militarny obiekt „Muchołapka” o dyskusyjnym przeznaczeniu. Naziemne i podziemne obiekty można zwiedzać na terenie prywatnego militarnego muzeum „Mölke”.

Okolica nie tylko bogata jest w tajemnicze budowle z okresu II wojny światowej, ale jeszcze starsze perły myśli technicznej. Zobaczycie tu jedne z najwyższych w Polsce, XIX-wieczne wiadukty kolejowe i tunele kolejowe, drugie pod względem długości w kraju, które nieustannie przyciągają w ten rejon miłośników historii i techniki. Dwutorowy nitowany wiadukt kolejowy w Ludwikowicach Kł. ma aż 164 m długości, a znajdujące się w pobliskich Świerkach do dziś zachowane dwa czynne, równolegle przebiegające tunele kolejowe – aż po 1171 m każdy. Powstały w latach 1880 i 1912. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na tej samej trasie kolejowej, zaledwie 20 km dalej. Wiadukty, tunele i malowniczy krajobraz powodują, że trasa Wałbrzych – Kłodzko jest jedną z najpiękniej położonych w Polsce.

Uczestnicy „Bike Maratonu” i „Super Biegu” przemieszczają się m.in. w obrębie wsi Sokolec, która od wielu lat jest ulubionym miejscem wypadowym na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) i najpopularniejszym centrum sportów zimowych. Przed wiekiem istniał tu tor saneczkowy, a nawet skocznia narciarska! Obecnie na terenie Gminy Nowa Ruda znajdują się trzy centra z wyciągami narciarskimi – w Sokolcu, Jugowie i Przygórzu. Najwyżej położona  stacja znajduje się na wysokości 860 m n.p.m. Każda trasa ma po ok. 600 m długości. Kąt nachylenia stoku dochodzi do 40%. Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane.

Nie tylko narciarze przyjeżdżają licznie do Gminy Nowa Ruda. Miłośnicy paralotniarstwa upodobali sobie Polanę Żmij, skąd startują i unoszą się ponad malownicze wzniesienia, aby objąć wzrokiem całą panoramę Sudetów Środkowych. Amatorzy wodnych kąpieli odwiedzają odkryty basen w Jugowie i zalew kąpielowy w Dzikowcu. Teren gminy jest również areną wyścigów off-road’owych i rajdów konnych.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.gmina.nowaruda.pl.

Referat Inwestycji, Planowania i Rozwoju, tel. 74 872 09 27